Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


16. týždeň

06.02.2019 18:30

Dnes som sa zobudila plná energie. Veľmi sa z toho teším. Vlastne celkovo sa cítim nejaká šťastná, spokojná, vyrovnaná. Všetky mamičky čakateľky naokolo háčkujú pre svoje deti čiapočky a topánočky. Asi sa to naučím aj ja. Predtým si ale doprajem poriadnu mliečnu bombu. Bábätku sa stále vyvíja kostra a potrebuje čím ďalej, tým viac vápnika. Ostatné jedlo som radšej ukryla. Môj apetít je ohromný. Ale jesť za dvoch nie je zdravé. Naokolo som si poodkladala jabĺčka, mrkvu a inú zeleninu a ovocie. Keď na mňa príde hlad, radšej siahnem po tomto.

Práve som prešla okolo zrkadla. Na chvíľku som sa zastavila. Nechápala som, kto je tá kráska. Výrazne sa mi zlepšila pleť. Aj vlasy majú viac lesku. Prsia mám oveľa plnšie a pripadám si neskutočne sexi. Ešte že sa začína pomaly ukazovať bruško a strácať sa driek, inak by som po sebe možno aj skočila.

Idem sa radšej obliecť. Aj tak ma čaká dnes screeningové vyšetrenie. Presnejšie tripple test. Ide o zistenie hladín troch zložiek z krvi. Prvá je AFP (alfatoproteín), čo je proteín tvorený plodom. Ďalší je hCG, to je tehotenský hormón. A posledný je hormón potrebný pre trvanie tehotenstva, estriol. Verím, že všetko bude v poriadku. Tieto testy dokážu odhaliť riziko vývojových a genetických odchýlok bábätka. Pri zvýšených hodnotách sa odoberá plodová voda (amniocentéza), aby sa podrobnejšie zistilo, či nejaká anomália vo vývine dieťatka nastala.

Dieťatko: Milá mamička, ďakujem ti, že ste dnes s oteckom tak dlho hladili cez bruško. Cítim silu nevídanú. Asi aj vďaka nej rastiem ako z vody. Počkať, veď ja som vo vode. Ako sa učím dýchať, tak mi preniká do pľúc. Ale nič sa neboj, je to v poriadku. Takto mi zosilňujú a zväčšujú sa, a ich vývoj je predsa dôležitý. Aj moje cievy sa vyvíjajú rýchlo.

Mám už viac ako 100 g a necelých 12 cm. To je celkom dosť na to, aby sa mi začal tvoriť imunitný systém. Stále si však nechám prísun látok cez placentu od Teba, mami. Začína sa mi tvoriť podkožný tuk. Ten nie je tvoj. Ten je môj vlastný. Bude sa pekne ukladať a plniť zásobu energie pre ďalšie mesiace. A natiahne mi moju zvraštenú kožu.

Mamička, ja už presne viem, či som chlapček alebo dievčatko. Ak by si išla k doktorovi, už by to vedel tiež. Ale na to, aby ti to povedal, si budeš musieť ešte chvíľku počkať. Budem to dotiaľ veľmi dobre kamuflovať. Kým sa to dozvieš, budem si trénovať žmurkanie. Uvidíš, že to raz oceníš.

—————

Späť