Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


20. týždeň tehotenstva

24.03.2019 19:27

20. týždeň tehotenstvaA je to tu. Som v polovici tehotenstva. Myslela som, že to bude nekonečných 9 mesiacov a ono to letí. Teraz si hlavne užívam každý jeden pohyb bábätka. Aj premýšľam, či sa opýtam gynekológa, či kúpime ružovú alebo modrú výbavičku, zatiaľ sme sa ale vrhli na univerzálne farby.

Manžel mi dnes ráno, keď som sa obzerala v zrkadle, povedal, že konečne vyzerám ako tehotná. Ani neviem, čo tým chcel povedať, ale beriem to ako kompliment. Je pravda, že mení sa ťažisko môjho tela a hmotnosť bábätka mi vytláča panvu dopredu. Preto sa prirodzene zakláňam, a tým si namáham krížovú chrbticu. Snažím sa vystierať a sťahovať bruško, aby ma nebolel chrbát, ale správne držanie tela dá niekedy zabrať aj bežne, v tehotenstve o to viac. Možno si budem chrbát natierať tiež nejakou masťou. Na bruško si už jednu dávam. Ako rastie, celkom ma svrbí. Pokožka na ňom sa napína a rozťahuje. Hydratácia je preto na mieste.

Drobček ma celkom usilovne kope. Mám pocit, že už prichádza aj k posunutiu vnútorných orgánov, lebo ma začína páliť záha. Žalúdok sa stáva plytším, čím sa jeho obsah dostáva späť do pažeráka. Takže nastupuje zmena v stravovaní. Menej ale častejšie. A hlavne sa skúsiť vyhnúť mastným a korenistým jedlám.

Ach, dieťatko, veľmi sa na teba teším. Ani si nevieš predstaviť ako. Ale veľmi sa bojím, že ti budem zlou mamou. A vlastne aj pôrodu sa bojím. Čo ak to nezvládnem? Ty mi tu pod srdcom rastieš a ja sa bojím, že som na túto úlohu byť ti vzorom ešte nedozrela.

20. týždeň tehotenstvaDieťatko: Milá mamička, dnes ťa poteším. Mám približne 16,5 cm a vážim okolo 300 g. To už je celkom dosť. A mám aj viac kostí ako ty. Kým ty máš 206, ja mám takmer o celú stovku viac. Ale to zrastie časom. O chvíľku mi tu bude tesno. Neber to osobne, ale posuniem si maternicu trošku dopredu, počkaj, silno kopnem. A ešte ti trošku posuniem žalúdok a obličky. Hups, toto bol močový mechúr, zase musíš ísť cikať. Prepáč.

Ale začína mi rásť hrošia koža. Aspoň tak sa cítim. Už má štyri vrstvy a tvorí sa mi v nej viacej mázku (vernixu). Čosi mi vykukáva na hlave. Tykadielka to asi nebudú, lebo ich je príliš veľa. Myslíš, že to už budú vlásky?

Premýšľam, že trošku spomalím ten môj rast. Vieš, nech sa tu tak netlačím. Radšej sa sústredím na rozvoj svalstva pre každý prípad, že mi tu začne byť zase tesno. Idem si ale zdokonaliť vývoj iných vecí. Napríklad srdiečko. Nech silno bije a počuje ho aj ujo doktor, ktorý ma dnes počúval tou chladnou vecou na tvojom brušku.

Podporím aj vývin mozgu, zameriam sa na zmyslové bunky čuchu, chuti, sluchu, zraku a hmatu. Je toho viac než dosť. Trošku ich pospájam. A ešte si požičiam od teba obranné látky. To by sa mi celkom zišlo v budúcnosti. Prvých šesť mesiacov určite. Potom si už popracujem na vlastných.

A ešte niečo. Už teraz si skvelou mamičkou. V tvojom brušku sa cítim v bezpečí. Cítim každé tvoje pohladenie a veľmi sa z neho teším. Tvoj hlas je to najmilšie, čo počas dňa počujem. Neviem sa dočkať, kedy ťa aj uvidím. A neboj sa, ten pôrod nejako spoločne zvládneme. A keď nie my dvaja, otecko nám pomôže. Len sa nič neboj, oddychuj a všetko bude skvelé.

—————

Späť