Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Ak vám povedia, že centre sa nič nedá vidieť, neverte im!

12.01.2015 13:13

Raleigh, North CarolinaKeď som prišla do Raleigh, viacerých som sa pýtala, čo zaujímavé sa dá vidieť v meste. Pýtala som sa hlavne na veci poznačené históriou, ale nebránila som sa ničomu. Takmer každý mi povedal, že Raleigh je mladé mesto, ktoré históriu nemá, a ani žiadne historické alebo niečim zvláštne a zaujímavé stavby. Ak vám to niekedy niekto povie, neverte mu! Ja som sa po prvý raz vybrala do centra s časovou rezervou 6 hodín. Bolo mi málo. Veľmi málo. Miesta som preletela nestihla som si nič vychutnať. Preto som sa rozhodla do centra ísť na viacero etáp a prejsť si podrobnejšie kúsok po kúsku. Verte mi, že ani ten mesiac a pol mi nestačil.

Raleigh je čarovné mesto. Hlavne pre všetkých, čo majú radi pokoj, no zároveň by im chýbal ruch veľkomesta. Pre všetkých, čo majú radi históriu, šport, umenie, vedu, príjemných a prajúcich ľudí. Toto všetko sa tu spája. 

Capitol State, Raleigh, NC

Trošku z histórie by som spomenula tiež rada niekoľko faktov. Raleigh (čítaj Rali, Reli, nevedia sa dohodnúť na správnej výslovnosti) je hlavná mesto Severnej Karolíny. Založené bolo v roku 1782. Aj keď je NC (North Carolina) s názvom severná, je južnejšie ako Slovensko. Štát je to prímorský, ale samotné Raleigh je vnútrozemné mesto. Počtom obyvateľov by sme ho vedeli prirovnať k Bratislave, ale rozlohou pôsobí aspoň päťkrát väčšie. O meste hovoria ako plnom dubov (City of Oaks), no ja som našla oveľa viac borovíc.

Mesto svoje meno dostalo po Sirovi Walterovi Raleigh... tak toto nevyskloňujem :-D Bol to spisovateľ, politik, vojak a objavovateľ, ktorý žil na prelome 16. a 17. storočia. Pochádzal z anglického mesta Devon. Dokonca sa aj "kamarátil" s vtedajšou kráľovnou Alžbetou I.

 

Capitol State, Raleigh, NC

Môj trip objavovania začal na Salisbury Street, cez Hillsborough Street a všetko naookolo. Práve na križovatke týchto dvoch nekonečne dlhých ulíc sa nachádza State Capitol. Budova kedysi slúžila ako sídlo legislatívy, dnes tu svoje dni trávi guvernér Severnej Karolíny. V okolí je celkom veľký park s veľkou kopou sôch a súsoší. Väčšinou išlo o mená, ktoré mi nič nehovorili. Upútal ma však vojnový pamätník veteránov. Na jeho vrchole stojí žena (Sloboda) držiaca v rukách nad hlavou veľký palmový list. Pod ňou je oblúk s piliermi, každý je venovaný inej vojenskej sile (námorníctvo, letectvo, pozemné sily). Uprostred je kameň, ktorého každá strana je venovaná nejakej vojne (prvá a druhá svetová vojna, korejská vojna). Tam sú neskutočne krásne bronzové odliatky znázorňujúce tú ktorú vojnu. Detaily sú prepracované a človek ich dokáže prezerať hodiny.

Blízko do Capitol State je námesti s dvoma múzeami.Jedno je vedy a prírodných vied, druhé je venované histórii. Obe odporúčam navštíviť, ale rezervujte si na každé celý deň, ak nie dva, inak si ich budete musieť prebehnúť v rýchlosti ako ja. A to som v každom strávila približne šesť až sedem hodín. Nemusíte sa báť, vstup do múzeí je voľný, takisto môžete fotiť koľko len chcete. Ja som v každom spravila okolo tisíc fotografií. A čo je výhoda, múzeum je otvorené aj v pondelok.

CBC, Raleigh, NC

Ďalej sa v meste nachádza veľké množstvo kostolov a mám pocit, že každý jeden je "zasvätený" inému náboženstvu, či sekte, ale oni to volajú Fellowship. Bola som pozrieť v dvoch, v katolíckom na omši a v presbiteriánskom na pobožnosti. Obe boli veľmi zaujímavou skúsenosťou. Je to úplne niečo iné, ako máme my tu na Slovensku. Ich bežná omša by sa dala porovnať s našou pre mládež. Celé je to viac dynamické. Ale zato peniaze do zvončeka vyberajú aj na trikrát, a to 20 dolárov bola u nich asi najmenšia bežná čiastka. Dosť veľa týchto darov bola cez šeky v obálkach. Až som sa cítila trápne, že som tam nahádzala len nejaké drobné "štvrťáky".

Mesto je veľmi architektonicky členité. Práve tieto kostoly ale aj iné budovy z 19. storočia "kazia" panorámu všetkých tých mega vysokých moderných budov. Jednou z nich je PNC Bank (PNC Plaza, 164 m), podľa ktorej je pomenovaný aj zimák, na ktorom sa hrávajú zápasy NHL. Tá je tou najvyššou v meste, dostanete sa tam až na 33. poschodie. Ďalšou s najviac poschodiami (30) sa do výšok týčí Wells Fargo Capitol Center, ale je až treťou najvyššou (122 m). Tam ju nejako predbehol Two Hannover Square s výškou 131 m ale "len" 29 poschodiami.

Raleigh má aj niekoľko zaujímavých parkov. Asi najväčší z nich je Pullen Park. Je trošku mimo centra, ale ak hľadáte relax, je to to správne miesto. Ale treba rátať s tým, že je tam celý národ. A to hovorím o januári, ktorý je v NC bežne teplý (okolo 10-15 °C). Parky si ale prejdem inokedy, nech nemiešam hrušky s jablkami ;-)

No a kde jesť v Raleigh, keď ste v centre? To odporúčam prejsť na Glenwood Avenue. Ulica má asi milión kilometrov, ale teraz hovorím o ten časti, čo začína v centre. Ako ňou prechádzate, zprava i zľava je reštaurácia za reštauráciou, všetko možné, od európskej kuchyne, cez americkú severnú aj južnú, indickú, ázijskú... Ak idete v tom správnom čase, vzduchom sa ťahajú rôzne vône a výber môže byť jednoduchší. Alebo aj zložitejší. :-D V každom prípade by som odporúčala Armadillo Grill, kde je okrem iného veľmi príjemný personál, ale je to skôr fast food. No aj ak máte chuť si osladiť život, jednoznačne navštívte Hibernian Restaurant & Pub a pýtajte si Bread Pudding. 

Už sa mi sliny zbiehajú, idem asi niečo zjesť. Veď ma aj nohy bolia po takej veľkej prechádzke.

Viac foto nájdete v galérii ;-)

—————

Späť