Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Boj s novoročnými chorobami

08.01.2019 13:53

Neviem, čím to je, ale takmer každý nový rok so sebou prináša prechladnutia, zvýšené teploty, bolesť v hrdle... Aby neplatilo „ako na nový rok, tak po celý rok,“ podelím sa s vami o nejaké tipy starých mám. 

Priznám sa, že som viac zástancom týchto prírodných medicín ako pchať do seba chémiu, ale ak vám príznaky choroby neustúpia do troch dní, prípadne sa zhoršia, určite navštívte svojho lekára. Len pre istotu. Nech nepodceníte niečo vážnejšie ako je len soplík z nosa. 

Bolesť hrdla
Prvá pomoc pri bolestiach hrdla je jednoznačne slaná voda. Tento jednoduchý zázrak zabíja baktérie a pomáha pri infekciách hrdla. Stačí do pohára teplej vody pridať lyžicu soli a kloktať niekoľkokrát denne.
Ak sa nechystáte do spoločnosti, nakrájajte si cesnak na malé kúsky a pridajte trochu medu. Cesnak patrí tiež medzi silných bojovníkov proti vírusom a baktériám, a nie len v hrdle. Med okrem tohto boja má upokojujúci účinok na podráždené hrdlo.
Medzi bojovníkov proti bolesti hrdla je dobrý aj vitamín C a zinok. Prvý menovaný nájdete v kyslej kapuste, citrusoch a cibuli. Zinok zase v jablkách, banánoch, v červenej repe ale v aj v rybách.
Bolestivé hrdlo príjemne zohrejete čajom zo šalvie, mäty, lipy alebo z kamiliek.
Účinným pomocníkom sú aj zábaly. Rozpučený cesnak zmiešaný s masťou treba natrieť na krk, hlavne okolie mandlí, zabaliť igelitovým vreckom a na to napríklad plátenú plienku. 

Nádcha 
Celkom účinným sa javí výplach nosa slanou vodou podobne ako pri bolesti hrdla. Zvyšok vody môžete použiť na nohy. Namočte si ich aspoň na chvíľu do teplej vody so soľou, prípadne s éterickými olejmi. Potom nohy šup do teplých ponožiek, ideálne naplnených cibuľou. Takto si ísť ľahnúť a spať.
Vitamín C je bezpochyby tiež veľmi účinný a čerstvé vitamíny vôbec. A znova, ak sa nechystáte do spoločnosti, pomôcť môže aj naparovanie alebo horúci kúpeľ. Obe tieto možnosti znesú soľ, čaj z čajovníka (Tea Tree), z rozmarínu, levandule, kamiliek či eukalyptu. Toto môžete využiť aj vo forme klasického čaju.
Proti nádche a upchatému nosu je ideálnym čajom aj zázvor s citrónom a medom. 

Kašeľ 
Na kašeľ mám najradšej med. Pôsobí upokojujúco, a preto si ho dávam hlavne pred spaním. Čaj zo zázvoru medu a citróna, alebo z ľanových semiačok sa tiež veľmi osvedčili. Bazový sirup (ideálne domáci) pôsobí tiež veľmi upokojujúco. Môžete si ho pridať do čaju. Prípadne si spraviť priamo bazový čaj.
U nás doma sa používa aj cibuľový sirup. Je to vlastne šťava z nakrájanej cibule zaliatej medom. 

Všeobecne vo všetkých prípadoch platí zvýšiť pitný režim. Vyhnite sa bublinkovým a sladeným nápojom. Nezaťažujte svoj organizmus ani nadmerným pohybom, zdržiavajte sa v teple, ale z času na čas poriadne vetrajte.

Na všetky tri problémy skvelo pomáha kurkuma. Lyžičku kurkumy zmiešajte s piatimi lyžicami medu a dvoma kvapkami esenciálneho oleja z citrónu. Skladujte pri izbovej teplote a užívajte polovicu čajovej lyžičky niekoľkokrát denne. Táto zmes výborne pomáha aj pri zvýšenej teplote. 

Ak máte aj vy nejakých ďalších pomocníkov pri týchto nepríjemnostiach, dajte mi vedieť. Rada doplním, nech všetci rýchlo vyzdravieme a môžeme si užívať život.

—————

Späť