Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Divá príroda na dosah

23.07.2015 22:52

Bushy Park, London, UKAsi nejako takto by sa dalo popísať zelené miesto, ktoré síce patrí pod Hampton, no zároveň ho delí od Teddingtonu. Stále sa nachádzame v Londýne, niekde na jeho takmer najjužnejšej časti smerom na západ. V parku, ktorý volajú Bushy Park. Svoj názov dostal z istého dôvodu. 

Park obkolesuje oplotenie ale zatiaľ som v ňom nenašla miesto, kde z jednej strany plota vidno na druhú. Ak sa chcete dostať z Teddingtonu do Hamptonu, buď vezmete trasu okolo celého parku cez mestečko, alebo si dáte skratku cez park. Je to zatiaľ jediný park, kde som postrehla povolenie na prejazd autom. Skratka vám ušetrí dobrých desať minút. Je dlhá, rovná a v jej strede sa nachádza celkom rozsiahle jazierko s fontánou uprostred. Preto treba použiť "kruháč", len treba dávať pozor a nezabočiť vpravo. 

Trávnik je tu upravený, využívajú ho hlavne bežci, ktorých, hoci sa to na UK nezdá, jr celkom dosť. Stromy sú tiež uložené v jednom rade, A teda prevažujú hlavne tie listnaté ako zatiaľ všade naokolo. 

Prečo teda volajú park "bushy", keď je tak pekne upravený? Predpokladám, že to bude jeho obyvateľstvom, ktoré väčšiu časť urobí samo. Pri prechádzke bežne stretnete veveričky, zajace, ale aj vysokú zver. A tej je tu naozaj požehnane. Už dávno stratila svoju plachosť. Vobec jej nevadí, keď idete okolo autom, či peši s foťákom v ruke. Radi Vám zapózujú. 

Srny, jelene, daniele, a čo ja viem, čo všetko máte v stádach len niekoľko metrov od seba. 

Bushy Park, London, UK

Ja som sa odvážila k jednej "svorke" priblížiť na asi 15 metrov. Pred toľkými štvornohými má človek rešpekt. Ležali si pokojne na tráve v tieni stromov a občas na mňa pozreli. Keď som sa im prihovorila, ako inak, ak nie po slovensky, všetky tie potvory mi darovali pohľad do objektívu. Taký krásny ľúbozvučný jazyk asi ešte nepočuli. Po niekoľkých metroch na druhej strane cesty som zbadala pre zmenu parohatých junákov, ale bola som už unavená, tak som ich fotila len z diaľky. Škoda, že nemám so sebou kvalitnejšiu výbavu ako mobil. 

Okrem toho cez park tečie potôčik a v horúcom počasí isto uvidíte tých vysokáčov sa v nej ochladzovať. To sa vám podarí niekedy aj cestou v aute či autobuse cez tú nekonečnú obchádzku.

Ak sem raz či dvakrát zavítate, určite si vezmite okrem foťáku aj nejaké to jabĺčko a podeľte sa s nimi. Myslím, že sa zvieratká potešia a vy si odnesiete domov neopakovateľné zážitky.

—————

Späť