Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Mať more na skok...

07.07.2015 22:03

Severné more, Sheerness on Sea, UKToto som si povedala, keď som zistila, že more je od Londýna naozaj len pár kilometrov. Nezáleží, či idete na východ alebo na juh, modré osvieženie nájdete vždy. Takto som sa vybrala na jeden morský prieskum aj ja. Takže smer Sheerness on Sea.

Sheerness on Sea sa nachádza na východnom pobreží priamo po Temži od Londýna. Cestu som si zvolila vlakom, to mi ponúkol aj sám pán veľký Gúgl, keďže na šoférovanie na pravej strane cesty si ešte netrúfam. Cesta tam aj späť trvala nejakých päť hodín, čo je celkom v pohode, keďže teplo veľmi v láske nemám a sedenie na mieste alebo váľanie sa na deke tiež nepatrí k mojim top aktivitám. Takže na cestu som si pribalila knižku a kopu jedla, lebo len to ma udrží chvíľku v nehybnosti.

Severné more, Sheerness on Sea, UK

Na cestovaní bolo najhoršie to prestupovanie. Za obe cesty som sa viezla vo ôsmych vlakoch, všade väčšinu po 15 minút, len v jednom niečo cez hodinu. To bol práve ten čas na otvorenie knižky a obohatenie môjho sveta svetom niekoho iného.

Konečne som dorazila do Sheerness. Malé mestečko podľa všetkého zaspalo dobu a ostalo trčať niekde v období spred dvadsať rokov. Hovoria o tom hlavne výklady obchodov a celková atmosféra. Všetko samé pričuplé domčeky v klasickej anglickej architektúre. Dokopy nič veľmi k videniu. Uprosted malé námestičko s majákom, pri pláži kostolík. Ten teda určite patrí k dominantam, lebo vyššiu a ani zaujímavejšiu budovu som tam nenašla.

Ak by mi chcel niekto nahovoriť, že títo ľudia hovoria po anglicky, vôbec tomu neuverím. Miestami som mala pocit, že sú tam Francúzi, ktorí neviem o čom hovoria. Veľmi (pre mňa) nezvyklý dialekt mi miestami pripomínal slovenčinu. Ale to mi už asi slnko poriadne zakúrilo v riadiacom centre. Stretla som totiž cestou dvoch chlapcov a jeden z nich sa ma niečo pýtal. Nemám šajnu čo, no mala som pocit, že to je nejaká slovanská odroda. Radšej som len odpovedala: "Sorry, I don't speak English."

Sheerness on Sea ponúka prázdne pláže. Na človeka tu natrafíte skôr nehodou ako náhodou. Kráčať po nej však bez topánok sa nevypláca. Okrem kameňov (a fakt veľlmi pekných) sa to tu len tak hemží mušľami, škebľami, lastúrami a inými domčekmi kôrovcov. Žiaľ, väčšina je rozbitá, či už mušle alebo kamene. O to väčší zážitok. Tí, čo ma poznajú a vedia, že mám zbierku kameňov z každej časti sveta, by sa na mne asi veľmi zabávali. Kým iní skôr zbierajú ulitky, ja kamienky. A poviem vám, musela som poriadne selektovať a vyraďovať, aby som im nevzala celé pláž.

More má dve farby. Jedna je hnedá, čo je zrejme zvyšok Temže. Druhá je modrá a celkom vábivá. Škoda, že v okolí povrežia bola práve tá tmavá, človek nie len že si nevidel pod nohy už pri namočení po členky, ale muselo by byť viac ako 22°C. Ak čakáte nejaké extra vlny, budete sklamaní. Voda je po väčšinu dňa nečinná, maximálne vlny robia lode vyplavajúce z Temže do Severného mora. Až s prílivom okolo druhej hodiny poobede sa more rozvlní, ale tiež to nie je na surfovanie.

Severné more, Sheerness on Sea, UK

Na nálade vám pomôžu nekonečne hladné čajky.Sú relatívne bojazlivé, nie ako tá veverička a holub v Londýne. Zrejme to bude tým, že Sheerness nie je veľmi turistickou destináciou. Pravdepodobne som bola prvý turista za tých dvadsať rokov. Snáď nie aj posledný. Ale ak hľadáte oddych od ľudí, ideálne. Snáď po tomto článku tam nezačnú prúdiť húfy ľudí. :-D

A ak by ste sem cestovali z Londýna, určite sa zastavte v Rochestri. Tam je to na historické budovy ako stvorené. Určite sa o tom zmienim v niektorom z ďalších článkov. Dovtedy si môžete pozrieť niekoľko ďalších fotiek zo Sheerness on Sea.

 

// Doplnenie: Pred malou chvíľou som sa dozvedela, že vedľa mestečka v mori leží potopená loď z druhej svetovej vojny SS Richard Montgomery, ktorá v sebe ukrýva 1 400 ton TNT. Takže už chápem, prečo sa Sheerness nejako nesnažia zviditeľniť a posunúť do doby dneška. Keď to tam raz buchne... nebude im to až tak ľúto... (čierny humor)

—————

Späť