Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Všetci sme súčasťou histórie

02.02.2015 21:55

Museum of History, North CarolinaA aj keď máme pocit, že sme len malé (z nášho uhla pohľadu nepodstatné) zrnko klasu, spoločne tvoríme pole, z ktorého bude múka na chlieb. Alebo na koláče ;-) Aj preto som sa dnes pre zmenu vybrala na návštevu múzea histórie (Museum of History).

Musím povedať, že toto múzeum ma tiež veľmi milo prekvapilo. Okrem klasických vitrín hlavne s odevmi a zbraňami, mincami a knihami ste sa veľakrát prechádzali uličkami fingovaného mestečka z obdobia, kedy ľudia získavali právo voliť, či bojovali proti rasizmu, alebo obhajovali emancipáciu žien. Preto ma aj veľmi potešila izbička podobná tej našej slovenskej, v ktorej bol kolovrátok a krosná.

Museum of History, North Carolina

Tematicky je história opäť raz nasmerovaná prevažne na Severnú Karolínu, prípadne celú časť Severnej Ameriky. Prehliadka začína už v časoch Aztékov a Májov. V slamenej chatke nájdete rôzne vykopávky džbánov, či tanierov. Ako kráčame ďalej, zrazu sa nachádzame na lodi. Jednej z tých, ktoré prišli z Európy do Ameriky a všetko sa to začalo. Potom chodíte väčšinou už iba z domu do domu, kde si môžete obzerať bývanie a kultúru prevažne z 19. storočia.

Ak prechádzate okolo vitrín, prejdete si históriu vojen a bitiek, v ktorých sa ocitli US. Začalo to občianskou vojnou v rokoch 1864-1865, cez druhú svetovú vojnu a jej hrôzy, holokaust, bitka medzi juhom a severom, ale aj vojny, ktoré sú súčasnejšie, alebo súčasné, ako sú vojna v Afganistane, v Sýrii, v Pakistane... Nejde však iba o prehliadku pozemného, ale aj námorného a leteckého vojska.

Ako prechádzate fiktívnym mestečkom, ocitáte sa na križovatke, ktorá rozdeľuje farebných a bielych, prvé slobodné voľby, či boj za práva a rovnosť žien. Určite sa zastavte v dobovej lekárni, obchode s potravinami, či bare, alebo v dome bežných ľudí, či v zbrojnici, v krajčírskej dieľni, alebo iba na dvore farmárov.

Museum of History, North Carolina

Keďže budova má tiež svoje limity, a nie všetko sa tam zmestí, veľakrát bolo veľmi zaujímavé pozorovať miniatúrne dedinky či mestečká, kde panáci mali piknik, či opravovali auto, maľovali domy a opravovali im strechy, starali sa o dobytok, či len tak niekam kráčali. V týchto mikro mestečkách už chýbal len vláčik.

Ako som už spomínala, celá história bola viac sústredená na Severnú Karolínu, takže sme často narazili na mapu krajiny s vyznačením miest, ktorých sa to týka, pretože veľakrát situácia na pobreží bola iná ako v strede v okolí tých väčších miest, ako sú Raleigh či Charlotte, alebo na západe, kde je skôr hornatý povrch.

Múzeum okrem dejín Ameriky ponúka možnosť navštíviť aj športovú históriu. Nájdete tu historické predmety a ocenenia, dresy a náčinie rôznych športov od jeho začiatkov až po dnes. Tenis, golf, basketbal, basebal, či pretekári rýchlych áut vás na chvíľu vytrhnú z tej vážnej časti plnej (väčšinou) vojen a sporov. 

V múzeu bola aj expozícia venovaná histórii filmu, ale bola platená, a keďže som si najskôr pozerala práve tieto "free" veci, tak film som nestihla. O to lepší dôvod ešte do tohto múzea niekedy zavítať. 

Viac foto

—————

Späť