Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Jedno z najkrajších múzeí, v akom som bola

30.01.2015 19:59

North Carolina Museum of Natural Sciences"That skull had a tongue in it and could sing once..." William Shakespeare, Hamlet

Aj tento citát si môžete prečítať na jednej z kamenných tabúľ v múzeú vedy a prírodných vied v Raleigh, v Severnej Karolíne (North Carolina Museum of Natural Sciences).

Navštíviť toto múzeum som sa rozhodla až po nedeľnej omši, čo bolo niekedy okolo 12 hod. Múzeum je otvorené len do piatej. Veľká chyba! Ale ponaučenie, že ak chcem absolvovať a fakt si vychutnať vedu a prírodu v Severnej Karolíne, hoci len v múzeu, tak aj päť hodín je málo. 

Múzeum sa skladá z dvoch budov, jednej "starej" a druhej "novej". Ja som vchádzala cez tú starú, ktorá je hneď oproti múzeu histórie. Každá z budov má asi štyri poschodia a naozaj asi milión vecí, čo chcete vidieť. Spravila som tu naozaj veľmi veľmi veľa fotiek, ale pridávam len zopár. Je lepšie vidieť naživo. 

Ak pôjdete, nebojte sa! Múzeum je zdarma, takisto fotiť je povolené. Ja milujem dinosaury a práve prebiehala expozícia na túto tému. Tieto tematicke vystavy boli platené. Tam vstupné bolo za 14 dolárov, ale úprimne, nič zvláštne. Toto bola zbytočná investícia a ostala som trochu nahnevaná. Keď som však prechádzala časti múzea, môj hnev sa zmenil na obdiv. 

Každá časť je venovaná niečomu inému, poväčšine špecifickému pre Severnú Karolínu, prípadne Ameriku. Či už flóra, fauna, výskumy... Ale oplatí sa vidieť. 

North Carolina Museum of Natural Sciences

Chvíľku sa prechádzate lesom, ktorý je celkom porovnateľný s tým našim. Za kríkom zazriete srnku, nad sebou orla ako loví malé vtáča, zo stromu na vás pozerá sova... O pár krokov ďalej sa prechádzate prehistorickým (zmenšeným) svetom, pozerajú na vás oči tyranosuara a nad hlavou sa vám vznáša pterodaktyl. Potom si môžete počľapkať nohy v oceáne a počuť škriekavý boj vtákov o malú rybku.

Nie je to taká klasika, ako ponúkajú európske múzeá. Ok, občas sa vyskytne aj nejaká tá vitrína s kameňmi, kostrami, či vyreparovanými zvermi, popiskami, ale väčšiu časť celej prechádzky múeom sa na chvíľku stávate súčasťou toho sveta.

Starú budovu s novou delí sklenený tunel ponad ulicu. Je tu naozaj cítiť ten rozdiel medzi novým a starým. Kým stará časť je skôr zameraná na prírodu, nová vás zaplaví vedou. Môžete tu nazrieť do laboratórií rôzneho zamerania, na veterinárnu kliniku, preskúmať vesmír, či zistiť, ako funguje to naše telo. 

Okrem pozerania je dovolené sa takmer všade aj dotýkať. Takto viete cítiť napríklad aj povrch dinosauriehho vajca. A ak vás už bolia nohy, k dispozícii je niekoľko sál, kde sa môžete pohodlne usadiť a na veľkom plátne všade okolo vás ste pohltení stať sa súčasťou nejakého dokumentárneho filmu.

North Carolina Museum of Natural Sciences

Nemôžem zabudnúť spomenúť dve zaujímavosti. Jednou je, že v starej budove na najvyššom poschodí v oddelení hmyzu je miestnosť venovaná motýľom. Vkročíte dnu, chvíľku sa nehýbete a určite niektorý z nich si na vás sadne. Ale pri najmenšom pohybe zase odleté preč, preto treba fotiť veľmi opatrne. A naozaj je to silný zážitok, motýľov je asi 20 druhov a sprievodcoviavás nabádajú nájsť ich všetkých. Nie, nepodarilo sa mi ani polovicu :-D

Druhou zaujímavosťou je v novej budove na prízemí kostra veľryby, ktorá je tehotná, čiže v jej brušku vidíte kostru malej (veľkej) veľryby. Veľkou škodou je to, že nenanšla som miesto, ako toto celé zachytiť do jednej foto. Veľryvby sú fakt mega obrovské :-D

Tak na dnešný deň zázitkov akurát tak dosť. Nechám v sebe ešte plynúť tú atmosféru, ktorou ma naplnili tieto prírodno vedecké potulky a naozaj odporúčam si spraviť takýto príjemný výlet. Najlepšie rozdeliť na dva dni.

Viac foto

—————

Späť