Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Pevné bruško, guľatý zadok, štíhle stehná a silné ruky

20.09.2015 17:05

Takto by sa dala niekoľkými slovami popísať vysnívaná postava každého z nás. Mnohí však majú problém sa k niečomu takému dopracovať, pretože veľa cvičení vyžaduje rôzne diétu. A tiež na výsledok čakajú mesiace. Čo ak vám poviem o zázraku, pri ktorom môžete jesť všetko, pokojne aj v noci, a ak venujete tomuto cvičeniu denne asi 30 minút, po troch týždňoch začne vaše telo chytať pevnosť a strácať prebytočný tuk? Znie to dobre, nie?

Teraz si mnohí mávli rukou so slovami: "Takých  tu už bolo..." Áno, bolo. Ale podľa toho, ako som stretla niekoľkých ľudí, čo vydržali cvičiť najviac mesiac aj to iba dva, maximálne trikrát do týždňa, tak som sa rozhodla podeliť o svoj recept. Upozorňujem, je to návykové!

Takže na začiatok niekoľko pravidiel. Prvé je nastaviť si budík o pol hodinu skôr. Ako zazvoní, zvaliť sa na karimatku, ktorá vás bude čakať vedľa postele. Potom začnete cvičiť presne podľa návodu. Jedna maličkosť. Skúste pri každom cviku čo najviac spevniť telo. Viem, že na začiatku to môže byť náročné, ale skúšajte to.

Ľahnite si na pravý bok a podoprite si hlavu, alebo sa zaprite ľakťom. Dbajte na to, aby telo tvorilo priamku, stiahnite bruško, zadok a zdvíhajte ľavú nohu tak vysoko, ako sa vám podarí. Nekrčte koleno. Opakujte aspoň 8x. Potom zmeňte stranu. Myslite aj na správne dýchanie. Výdych je smerom hore. Nekmitajte, robte pohyb ťahom. Práve vtedy zapojíte svaly a nie kĺby.
V prípade, že budete túžiť po zmene, pridajte 8 pohybov v tejto polohe spôsobom, že pokrčíte nohu v kolene a vodorovne posúvate koleno ku brade a vzápätí od brady tak, že stlačíte sedacie svaly.
Na precvičenie si vnútornej strany stehna si ľahnite na pravý bok, ľavú nohu pokrčte a pravú zdvíhajte najvyššie, ako viete. Zopakujte 8x a potom strany vymeňte. Nezabudnite spevniť telo a mať ho v jednej priamke. Aj tu je výdych je smerom hore. Opäť raz sa sústreďte na ťah svalom a nie kĺbom.
Ľahnite si na chrbát, ruky vedľa tela, pokrčte nohy v kolenách a zdvíhajte zadok. Zadok sa snažte mať celý čas zatiahnutý, uvoľnite tesne nad zemou, no nepoložte. Chrbát neohýbajte. Hlavnú oporu máte v nohách a na lopatkách. Vydýchnite vždy vtedy, keď máte zadok hore, nadýchnite sa cestou dole. Opakujte 8x. 
Zostaňte v predošlej polohe, zadok majte vo vzduchu. Zaprite sa do pravej nohy a zdvíhajte ľavú nohu 8x. Snažte sa mať svaly stále napnuté, vydýchnite vždy smerom nahor. Potom nohy vymeňte.
Kľaknite si na kolená, dajte sa na štyri a zaprite sa ľakťami. Stiahnite zadok aj brucho a zdvíhajte pravú nohu 8x. Počas zdvíhania nohy vydychujte. Potom nohy vymeňte.
Ľahnite si na chrbát a prekrížte si ruky na hrudi. Cvik sa podobá brušákom, ale nepoložte chrbát na podlahu, takisto sa nedotýkajte čelom kolien, ako nás kedysi učili v škole. Pohyb robte len na hranicu, kam cítite napätie v oboch smeroch. Pri pohybe ku kolenám vždy vydýchnite. Nerobte cvik švihom, aj keby nevládzete. Radšej si oddýchnite.
Na precvičenie bočných brušných svalov môžete trup točiť do strán či už v rámci "brušákov" alebo ostanete niekde v strede napätia a len vytáčajte trup. Vydychujte vždy pri otočení sa na stranu. Zopakujte 8x.
Bruško si precvičíte aj tak, že si ľahnete na chrbát, ruky položíte vedľa seba a nohy zdvíhate hore. Skúšajte čo najmenej robiť cvik švihom, sústreďte sa na ťah. Pomôže vám k tomu správne dýchanie. Vydychujte pri tom, ako zdvíhate nohy hore.
Ak sa vám zdá cvik príliš náročný, vymeňte ho za bicyklovanie, no nohy tlačte čo najviac k zemi, aby ste cítili tlak na brucho. Opakujte 8x.
Na bočné brušné svalstvo je výborný práve tento cvik. Ľahnite si na bok, zaprite sa o ľakeť a začnite zdvíhať bok. Zatiahnite zadok aj bruško. Vydýchujte smerom nahor. Na obe strany opakujte 8x.
Posledný cvik volám schody. Precvičíte si ním ruky, ramená, aj prsné svalstvo. Ľahnite si na brucho, zaprite sa rukami o zem a striedajte držanie sa rukami s držaniami sa o ľakte. Lepšie ako môj popis vám pomôže video nižšie.


Snažte sa cvičiť každé ráno, hneď ako vám zazvoní budík. Pekne sa vám tým naštartuje metabolizmus. Snažte sa predtým si dať maximálne pohár čistej vody a kocku čokolády. Za tým si okrem sprchy (ak máte záujem si vypracovať viditeľné svalstvo) dajte pohár mlieka. Každý cvik robte čo najviac poctivo, ak správne dýchate, cviky sa vám robia ľahšie. Viem, že začiatky budú náročnejšie, ale zvládnite to! Snažte sa vydržať mesiac pravidelne cvičiť každé ráno. Získate závislosť a potom to bude pre vás už samozrejmosť. Po asi troch týždňoch začnete vidieť prvé zmeny. Okrem formovania tela k vysnívanej postave sa budete cítiť šťastnejší a každý deň skvelo naštartujete. 

Prajem veľa sily a trpezlivosti! Športu zdar! ;-)

—————

Späť