Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Prebudiť sa a poznať svoj cieľ

27.02.2015 20:00

Neviem prečo, ale ľudia si takmer vždy dávajú iba dlhodobé ciele, a keď sa im ich nedarí naplniť, väčšinou kvôli nedostatku trpezlivosti, začnú byť nervózni, frustrovaní a od cieľa doslova ujdú. Potom nariekajú, ľutujú sa a sťažujú, aký je svet krutý. A pritom nevidia, že chyba môže byť aj v nich. Preto som sa naučila si dať krátkodobé ciele a v prvom rade sa sústrediť hlavne na ne. 

Ciele na jeden deň
Hneď ráno, keď sa zobudím, naplánjem si, čo všetko chcem v ten deň stihnúť. Niekedy sú to drobnosti. Napríklad vstať z postele, spraviť zo seba človeka, zacvičiť si, pomodliť sa, navariť obed, vyprať si veci... Zároveň si dávam za cieľ vyčarovať niekomu úsmev. Aj keby som len mala nastúpiť do autobusu a na niekoho sa usmiať. Väčšina ľudí zareaguje tiež úsmevom. 

Samozrejme, ak sú nejaké povinnosti, ako práca, tak ciele ako nebyť namrzená, naučiť sa v práci aspoň niečo nové. Ja ako "výrobca" webových stránok nemám núdzu o učenie sa nových vecí. Ale samozrejme, verím, že v každej oblasti sa dá niečo nové naučiť. Koniec koncov, robíme to hlavne pre seba!

A dôležité je, aby ste si dali do svojho "To Do Listu" aj niečo, čo vás baví. Mňa bavia napríklad cudzie jazyky, tak každý deň sa naučím 5 nových slovíčok z každého jazyka, ktorý som sa kedy učila. Baví ma maľovať, písať, baví ma hra na gitare, takže každý deň sa venujem aspoň jednej z tých mojich záľub. A keďže milujem vedu, vesmír, dinosaurov,... nájdem si aspoň jeden zaujímavý článok na tieto témy. Takéto venovanie sa sebe vám ponúkne relax, vyplaví endorfíny.

Večer, pred tým, než idem spať, si v duchu zhrniem svoj deň. Pozriem sa, či som spravila všetko, čo som si ráno naplánovala. Ak áno, pochválim sa. Ak nie, poviem si, že zajtra spravím o jednu vec viac. A takto sa snažím za deň nazbierať desať vecí, za ktoré som v ten deň hrdá na seba. Človek si začne sám seba viac vážiť, zruší tie pomyselné hranice, ktoré ho delia od jeho skutočných (veľkých) cieľov.

Ciele na jeden týždeň/mesiac
Na toto čarovanie už väčšinou potrebuje pero a papier. Moja pamäť nikdy nevynikala, hlavne tá krátkodobejšia. Preto si spíšem ciele, ktoré chcem dosiahnúť za týždeň, alebo mesiac. Týždňové sú väčšinou vysávanie, nenádvidené utieranie prachu, stretnutie sa s ľuďmi, ktorých som dlhšie nevidela, výlet niekde, kde sa počas týždňa nedá len tak ísť kvôli povinnostiam.

Mesačné sú už nejaké zložitejšie a komplexnejšie kroky. Napríklad nezabudnúť načas vyplatiť všetky účty, z výplaty ušetriť určitú čiastku, urobiť si niečim malým radosť. Milujem zmrzlinu, tak si nejakú doprajem. 

A keďže mojim cieľom je stať sa lepším človekom, spätne sa snažím pozrieť na ten predošlý mesiac, či som tu náhodou nie zbytočne. A ak by ste sa náhodou rozhodli o tento istý cieľ, nezabúdajte, že niekomu môžete pomôcť už len svojim úsmevom, milým slovom. Napríklad babke v autobuse pochválite účes, ujovi na ulici pochválite košeľu, mamičke pomôžete s kočíkom, či pri nákupe potravín dieťaťu pred/za vami kúpite lízatko.

Ciele a sny
No a na záver tie naše skutočné veľké sny a ciele, o ktorých snívame každý deň. Niekto možno chce vlastný dom, rýchle auto, založiť si rodinu, byť úspešný... A neuveríte, ale práve tými maličkými krôčikmi, ktoré ste robili každý deň, sa stávate šťastnejšími. Keď ste šťastnejší, váš výkon stúpa, tým aj vaša hodnota. A čím je vaša hodnota vyššia. Či už v práci alebo u opačného pohlavia. Alebo aj u toho rovnakého, "jak je komu libo". No a samozrejme, aby sme uzavreli kruh, čím viac vás chcú, tým viac sa cítite potrební a šťastnejší.

Čo z toho vyplýva? Že teraz sa choďte pekne vycikať, umyť, pomodliť, narátať desať vecí, za ktoré ste dnes na seba hrdý a spať! ;-)

—————

Späť