Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Prečo nemám nič proti Halloweenu

01.11.2016 20:11

Halloween - Eva Maria SamcováPráve sme v období, kedy sa vzduchom šíri strašidelná atmosféra Halloweenu. Sviatku strašidiel, zombíkov, stríg, upírov, či vlkolakov. A uvedomujem si, že medzi mnohými je tento sviatok nenávidený, označovaný za americký a bojkotujú ho heslami, že my tu máme svoj iný sviatok a máme ísť radšej blízkym zosnulým zapáliť sviečku na hrob. To je všetko v poriadku, ale...

Halloween nie je americký sviatok. Jeho pôvod je v keltskom pohanskom sviatku All Hallows' Eve, čo v preklade môže byť pokojne aj sviatok všetkých svätých, ktorý slávime aj my. Jeho začiatky evidujeme s týmto pojmom už v polovici 18. storočia označovaného za kresťanský sviatok. Takže naozaj stále nerozumiemm tomu, prečo sa tak bránime.

Áno, tento sviatok si prešiel určitým vývojom vzhľadom na rôzne kultúrne vplyvy a zvyklosti. U nás je momentálne chápaný ako zábava, pri ktorej si oblečieme rôzne kostými prevažne s temnou tematikou stašidiel, zombíkov, či krvilačných príšer. Oslavujeme ho koncom októbra na rôznych párty (oficiálne 31. 10.), pretože nepraktizujem tie "americké trick-or-treat" (trik alebo maškrta). A však stále sa nájdu frfloši, ktorí upozorňujú, že niečo iné je dôležité. Ja sa hádať nebudem.

Keďže na druhý den (1. 11.) máme sviatok všech svätých a za ním deň zosnulých, nikde nevidím dôvod, prečo si neurobiť sviatok kedykoľvek, keď sa to dá. Veď je úplne v poriadku, ak sa v jeden deň prezlečieme za zombíkov a druhý deň, alebo aj rovno tých osem ďalších prídeme do kostola a na cintoríne zapálime sviečku. Tieto sviatky sa vôbec nevylučujú. 

Aha, takže problém už nie je v tom, že je to "americký" sviatok, ale že je pohanský? Ale no tak! A čo je potom pálenie Moreny? A čo bosorácke sviatky sv. Lucie a sv. Barbory? Čo všetky tie naše pranostiky? Tie sú v pohode len preto, že sú slovanské? Nebuďme už konečne pokrytci! Neodsudzujme, čo nepoznáme! 

Chcete vedieť, prečo mám ja rada Halloween? Dôvod je jednoduchý. Koľkokrát do roka má dospelý človek možnosť vyzerať ako kretén? Maskovať sa, dať si kostýmy od výmyslu sveta, zabávať sa, blázniť sa? Nie je ich veľa. Preto túto možnosť vždy rada využijem.

—————

Späť