Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Richmond - svet bohatých?

26.06.2015 21:08

Temža, Richmond, LondýnVeľa ľudí sa pýta, kedy už konečne pridám nejakú tú novinku zo svojho londýnskeho života. Tak práve teraz nastal ten čas. Moje stopy zatiaľ zanechávam hlavne v Richmonde, mestskej časti Londýna, ktorá sa nachádza juhozápadne od centra. Hovorí sa o nej, že tu žijú prevažne bohatí ľudia, lebo do centra to je na skok a pritom každý dom poskytuje naozaj veľa veľkých obytných priestorov a celkom veľkú záhradu. Jeden z týchto "domčekov" obývam aj ja. Verím, že pochopíte, keď nepridám žiadne foto, súkromie nadovšetko ;-) A ak hovoríme o bohatstve, tak ho zrejme rátajú počtom preletov lietadiel nad hlavami na letisko Heathrow. 

Richmond

K typicky londýnskym preletom patrí aj zelený papagáj, ktorý sa tu asi omylom premnožil. Aspoň tak hovoria Londýnčania. Je ho však ľahšie počuť ako vidieť. Práve tým, že je zelenej farby, je dosť ťažké ho zbadať v korunách stromov. 

Ale vráťme sa k Richmondu. Alebo k Twikenhamu, nech sme presní. Architekúru tvoria budovy klasicky anglické, uličky s obytnými "domčekmi" striedajú uličky s množstvom rôznych obchodov. Množstvo zelene evokuje vo vás pocit dedinky, no dopravné zápchy vás vyvedú z omylu. Len cesta z jednej strany mestskej časti na druhú dokáže presiahnu počas špičky hodinu autom. 

kostol, Twickenham

Richmond sa hrdí naozaj milou železničnou stanicou (Overgroundom). Máte na nej pocit posunu v čase do minulosti, niekde na koniec devätnásteho storočia. Samozrejme, ak si odmyslíme výdobytky modernej doby. Po niekoľkých stovkách metrov na juh vás milo prekvapí Temža a jej pekne upravené okolie. Krásne pokosená tráva, zastrihnuté kríky a upravené stromy.

Okolie Temže však nepatrí k jedinej ceste na relax v prírode. Richmond ponúka toľko parkov, čo si Bratislava ani nevie predstaviť. A samozrejme, všetko prešlo dokonalou úpravou, veľakrát aj záhradníkmi z kráľovského dvora.

Nedovolí mi ešte nespomenúť kostolíky, na ktorých sa podpísal stredovek jasným pravopisom. Opäť raz treba spomenúť, že ide o typicky anglické architektonické prvky. Čiže výrazné kamene, no i napriek tomu prvky gotiky ako napríklad lomený oblúk.

Mesto je plné džentlmenov, ktorí sa predbiehajú, aby mi pomohli s ťažkou taškou. Dokonca sa medzi nimi nájdu aj ženy. Chýba mi tu však taká americká spontánnosť. Myslím tým pozdravy od cudzích ľudí, otázky, ako sa máte, a keď zistia, že ste zo Slovenska, nie sú z toho takí nadšení ako v USA. Ale zase chápem, lebo ulice tu sú oveľa plnšie ako mi ponúkla Severná Karolína v januári.

Kew Gardens

V jednej z uličiek Twickenhamu pravidelne usporadúvajú trhy venované určitej téme. Dnes som zastihla talianskú kuchyňu a vďaka Bohu, že sa dalo platiť len hotovosťou, lebo pri platbe kartou by som odchádzala o desať kíl ťažšia a o stovky libier ľahšie. Dúfam, že sa chápeme ;-) Od pizze, chlebu, syrov, vína cez sladkosti a neskutočné vábivé koláče by sa človek veľmi ľahko dostal k obžerstvu.

Ako sa hovorí, raz vidieť je niekedy viac ako dvakrát počuť, preto sa s vami podelím aj o niekoľko fotiek v galérií.

—————

Späť