Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Sekera proti Chárovi

04.01.2015 23:28

Carolina Hurricanes vs. Boston BruinsNa tento zápas som sa veľmi tešila. Skoro ako malé decko. Proti sebe sa postavia Carolina Hurricanes a Boston Bruins. To by ale nebolo nič zvláštne, keby sa proti sebe nepostavili aj dvaja naši slovenskí najlepší obrancovia, Zdeno Chára a Andrej Sekera. Úprimne, ťažko sa mi teraz bude držať púste tímu, pre ktorý tu som, keďže Zdena mám rada. A asi celkovo mám slabosť na obrancov, keďže sama radšej čokoľvek hrávam v obrane. 

Aby som niečo povedala o týchto dvoch Slovákoch, tak začnem tým starším. Zdeno patrí asi medzi najvyšších hráčov či už v NHL alebo aj v našej slovenskej lige. Pochádza z Trenčína, kde začínal nie len s prvými krokmi svojho života, ale aj s hokejom. V rukách si už podržal Stanley Cup s Céčkom na hrudi (Boston Bruins v sezóne 2010/2011) a na tú istú hruď mu zavesili aj dve strieborné reprezentačné medaile (2000, 2012). Na ľade má rešpekt protihráčov, ale i spoluhráčov, a nemyslím si, že to bude len tou výškou. A tento pánko je jeden z mála hráčov, ktorých som v Dukle nezažila, alebo si minimálne nepamätám.

Carolina Hurricanes vs. Boston Bruins

Andrej si zahral svoje prvé väčšie hokejové zápasy tiež v Trenčíne, no chodiť ho učili v Bojniciach. Do NHL si ho vybralo Buffalo Sabres, kde pôsobil (tuším) počas šiestich sezón. Hoci nedostával na ľade (z môjho pohľadu) veľa príležitostí, jeho hra sa mi páčila. Uživil by sa aj ako center, no v obrane jeho zákroky veľakrát kričali "Au!", keď sa vrhal v ústrety pukom letiach na bránku. Jeho obetavá hra pre mňa bola to, kedy hovorím: "Klobúk dole, pane". Andrej si Staley Cup (zatiaľ) ešte nepoťažkal a na krku sa mu (zatiaľ) zablišťala len jedna spreborná medaila z MS 2012.

Atmosféru zápasu nemusíjm popisovať. Bola dosť podobná tej predošlej, akurát že sa zmenili dresy fanúšikov Flyers za dresy Bostonu. Jedna optimistická farba (oranžová) sa zmenila za druhú (žltú).

Carolina Hurricanes vs. Boston Bruins

Čo bolo iné, bola dravosť tohto zápasu. Bolo vidieť, že oba tímy sú pri chuti hrať a vyhrať. Puky lietali zo strany na stranu. Prihrávky boli poväčšinou dokonale presné. Nejako takto som si to predstavovala. Silnú dravosť, naháňanie sa za pukom, prihrávka, strieľanie, ktoré je zakončené buď gólovou eufóriou alebo skláňaním sa pred brankárom. Dnes v bráne stál Anton Khudobin, ktorý vystriedal Cama Warda. Obaja brankári vyzerajú veľmi šikovní, so zmyslom pre detail a rýchlymi reflexami. A tie naozaj neraz museli ukázať v tom ktorom zápase.

Chvíľu som si myslela, že prvá tretina sa zaobíde vez gólov a vypalíme to na nich až v tom ostatnom hracom čase. Patrick Dwyer so mnou však nesúhlasil, a asi 30 sekúnd pred koncom prvej tretiny poslal svoj tím do šatne s úsmevmi na perách.

Carolina Hurricanes vs. Boston Bruins

Po asi piatich minútach druhej tretiny Bruins vyrovnali vďaka presnej muške Bergerona a zápas začal byť vojnou nervou, kto z koho. Každú chíľku som sledovala čas na hodinkách (samozrejme, nie na tých na ruke) a na ľad, a očami som tlačila puky do bránky. Ktorejkoľvek. Hoci som vedela, že i dnes vyhrá môj novoobľúbený tím. 

Keď do konca druhej tretiny a ani tej poslednej nepadol žiaden gól, napätie sa stupňovalo. Čím viac vyzerali tímy vyrovnanejšie a nikomu sa nedarilo prekonať súperovho brankára, tým hlasnejšie fanúšikovia v hľadisku "čírovali" pre tých svojich. Keď žiadnu zmenu neprinieslo ani predĺženie, prišlo na samostatné nájazdy. To mám rada. Je to väčšie napätie ako všetky tri tretiny dokopy. V jednom momente sa rozhodne o všetkom. Je jedno, či tím hral celú tretinu lepšie, len sa im nedarilo. Niekedy tu môže vyhrať aj slabší tím s väčším šťastím v nájazdoch.

Carolina Hurricanes vs. Boston Bruins

Prvý strieľal Chris Terry z Caroliny. Nič. Za Boston to skúsil Reilly Smith. Tiež nič. Druhý pokus patril Jeffovi Skinnerovi za Hurricanes a Toreymu Krugovi za Bruins. Obaja boli tiež neúspešní. Posledný pokus. Na čiaru sa postavil Eric Staal a svojou strelou potešil asi 90 % hľadiska. Gól! Jedna nula pre nás! Ešte uvidíme, čo spraví jediný strelec gólu Patrice Bergeron. To sú nervy! V hale je ticho ako v kostole. Patrice má puk na hokejke, rúti sa proti Khudobinovi a... nič... Vyhrali sme! Vyhrali sme! To je radosti! Ten stres, napätie z predošlých minút opadol a PNC Arena skáče radosťou.

Tak, a zase sa potvrdilo, že akosi to šťastie prinášam. Či? ;-)

 

Carolina Hurricanes vs. Boston BruinsCarolina Hurricanes vs. Boston BruinsCarolina Hurricanes vs. Boston Bruins

 

—————

Späť