Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Slovenská hymna

05.05.2015 23:54

Ako už pár rokov chodí ten vtip, že prečo hrajú Slováci proti sebe, keď je zápas Slovensko vs. Slovinsko, tak si nedovolím nepovedať pár (nudných) rozdielov medzi týmito dvoma krajinami.

Možno hneď na začiatok, náš znak má dvojkríž, ich má tri hviezdičky. Asi tým chcel autor niečo povedať :-D Aj tie naše zaguľatené kopce vyzerajú vábnejšie ;-) My sme bez mora, čo je pre nich výhodou. Oni sú ako krajina o čosi starší, no my sme dlhšie v EU. Ďalej, sme viac ako dvakrát taká veľká krajina, čo sa týka rozlohy aj počtu obyvateľov. A možno to najdôležitejšie, ich hymna mi príde textovo príliš všeobecná, nič sa z nej nedozvedám o krajine, o ľuďoch. Tá naša hovorí o nás, a myslím, že aj o nás súčasných. Veď koniec koncov, pozrime sa na dnešný zápas.

Atmosféra pred zápasom bola fantastická! Slovincov sa do ČEZ Arény dostalo nejako veľa na môj vkus. A to, že mali modrobiele dresy s ich národným symbolom na hrudi, občas aj mýlilo, keďže sme skôr zvyknutí na ich variantu so zelenou. Ale oproti doterajším súperom si priniesli so sebou oveľa lepšiu náladu. Aj Slovákov musím pochváliť. Už to pískanie nebolo také zlé, pri otvorené zápasu dostali potlesk aj rozhodcovia, a dokonca aj niektorí slovinskí hráči, ako Anže Kopitar, spoluhráč Maja Gáboríka a Andreja Sekeru v LA Kings, či Žiga Jeglić a Rok Ticar, ktorí hrali v ostatnej sezóne za HC Slovan.

Slovensko sa môže naozaj pochváliť skvelými fanúšikmi, opäť raz podporilo chlapcov na ľade, a čím menej sa nám darilo, tým sme hlasnejšie povzbudzovali.

Musím povedať, že tie góly nám nejako nepadali. Záver: málo sme strieľali. Naozaj niektoré naše pokusy, hoci boli myslené dobre, skončili len pri excelentných prihrávkach pred bránkou, no k strele sa nikto nedostal, pretože Slovinci stihli sformovať svoju obranu. Preto nás hneď v šiestej minúte potrestali gólom v našej sieti. A hoci sme sa snažili, nie a nie sa dostať tam, kde sme chceli. Do vyrovnania a neskôr aj vedenia.

Prvé dve tretiny boli len o márnej snahe zvrátiť zápas v náš prospech. Som rada, že v tretej tretine Tomáš Tatár spravil očami kolečko po fanúšikoch. Zrazu v ňom bolo vidieť chuť spraviť niečo s touto pre nás nepriaznivou situáciou. Ale už tak naozaj. Jemu sa to síce nepodarilo, no ako sa hovorí, každá nálada je nákazlivá, a tak Andrej Meszároš, náš najlepší strelec gólov, opäť raz vzal osud Slovenska do vlastných rúk a ukázal nám, ako sa to robí. Na konci 47. minúty sme vďaka nemu dali vyrovnávajúci gól.

A veľmi sa teším tomu, že svoje strelecké šťastie si konečne našiel aj Majo, ktorý sa v priebehu piatich minút postaral o krásne dva góly a hlavne tú nekonečné nefalšovanú slovenskú radosť. Pri nej je človeku jedno, že má malú výplatu :-D Asi sa zľakol toho, že ho vypískame. Čomu teda náš tím nebol ďaleko. Bol takto odprevádzaný do šatne po druhej tretine. Ale som rada, že napokon som nám podarilo získať tri body.

Andrej sa dostal do prvej päťky najlepších strelcov MS a najlepším obrancov v počte strelených gólov vôbec. A ako tak pozerám na tie tabuľky, nevedieme si zatiaľ vôbec zle. V B tabuľke si držíme druhé miesto hneď za USA. Verím však, že náš tím ešte ani zďaleka nedal svoje posledné slovo, a tak chlapci, bojujte, my budeme kričať z plných hrdiel ;-)

 

—————

Späť