Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Smiech je dôležitý!

01.04.2015 08:44

Táto veta už znie pomaly ako klišé, ktoré ide z úst každého psychológa, motivátora a neviem koho. Nesie však v sebe veľkú pravdu. Smiech je naozaj dôležitý. Pretože z neho máme vrásky. A práve tie, s ktorými vyzeráme lepšie.

Teraz si asi mnohí tresli po hlave (facepalm). Tak ja vám to teda vysvetlím. Najskôr by som však rada začala od samého začiatku.

Väčšina ľudí sa cíti príjemne, keď počujú detský smiech. Je to spôsobené tým, že smiech detí je spontánny a úprimný, ničím kontrolovaný. Okrem toho je na frekvencii, ktorá je nám podvedome blízka, pretože sme boli tiež deťmi, hoci sa nesmejeme, vyplavuje v nás endorfíny, hormóny šťastia. Detský smiech nám je blízky, pretože ho zažil každý jeden z nás. Evokuje v nás bezstarostnosť, harmóniu, radosť zo života.

Potom príde dospievanie, kde väčšina z nás začne kontrolovať svoje emócie, hlavne tie pozitívne. Vtedy zvážnieme a to, na čom sa schuti zasmejeme, si vopred dobre rozmyslíme. Nemôžeme predsa pred ostatnými vyzerať ako deti, ktoré nedorástli. 

Neskôr náš smiech skrývame za dennodenné povinnosti, monotónnu prácu, zákerného šéfa, hašterivého partnera, kopu účtov a nízky plat. Jednoducho sme zabudli, že život sa skladá z drobností, ktoré sú vzácne. Život si neužívame, skôr prežívame zo dňa na deň. Nevieme sa odviazať (alkohol sa neráta), pretože stále máme strach, že nás uvidí niekto známy a bude si o nás myslieť, aký sme nezrelý. A nebodaj to bude ešte aj šíriť ďalej. Ale čoho sa bojíme? Že sa takto zbavíme hlupákov v našom živote? Veď len hlupák dá na to, čo počul z niekoho úst miesto toho, aby si to overil priamo u zdroja. 

Mimochodom, práve týmto spôsobom, keď dáme na reči, sa veľakrát okradáme o skvelých ľudí. Veď celé toto je len o sympatiách. Chápem, že je kopa ľudí, ktorým som nesympatická. Niektorým bezmejkapovým výzorom, niektorým tým, že poviem pravdu do očí, iným preto, že sa viem výborne zabaviť (aj bez alkoholu), alebo tým, že si robím na všetko a všetkých vlastný názor. Áno, veľakrát sa mi stalo, že som sa popálila a mohla som radšej poslúchnuť tých, čo už mali skúsenosť. Ale na vlastných chybách sa učí najlepšie. Veď ani dieťaťu nevysvetlíte, že sviečka na jeho narodeninovej torte páli a nemá ju chytať. Musí sa dotknúť plameňa, aby pochopilo.

Ako nám pribúdajú roky, začíname si uvedomovať pravý význam života. Niektorí skôr, niektorí neskôr. No a opäť raz najkrajší a najúprimnejší smiech majú starí ľudia. Aj keď majú zuby v pohári, tvár plnú vrások, sivé vlasy či plešinu a ich život sa chýli ku koncu, dokážu sa smiať a užívať si každú chviľku naplno. 

No a čo s tými vráskami? Podvedome nás priťahujú ľudia, ktorí sú veselí, pretože to ovplyvňuje aj naše životy. A pozrite si tvár, na ktorej sú vrásky. Pozrite si tú, ktorá brala celý život pozitívne a usmievala sa, aj tú, ktorá sa stále len sťažovala, frfľala a nosila hnev. Do ktorej by ste sa zamilovali?

—————

Späť