Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Veríte na silu, ktorú nevidíte?

03.02.2019 21:03

Teraz ma možno niektorí moji kamaráti kresťania ukameňujú, pretože poviem o mandalách, ktoré na prvý pohľad vychádzajú z budhizmu. Ale je tomu naozaj tak?

Dovolím si nesúhlasiť. Veď množstvo kresťanských kostolov má rozety, ktoré mandalu veľmi pripomínajú. Tiež je to zmes pravidelných tvarov rôznych farieb a jediné, čo tvoria, je krásna súhra farieb. Pre mňa to isté je mandala. Súhra farieb a tvarov, ktoré na nás vplývajú.

Psychológia farieb a tvarov

Aby sme ale vylúčili náboženstvá, pozrime sa na to fakticky cez oko psychológa. Možno ste už počuli, že spálňa by mala byť v odtieňoch hráškovo zelenej, pretože zelená upokojuje a zaručí nám pokojný spánok. Ráno sa zobudíme svieži a plní energie. A napríklad taká červená je ideálna do kuchyne. Ide o dravú farbu, ktorá v nás vyvoláva chuť do jedla. Modrá pôsobí hlavne v horúcich dňoch osviežujúco a pokojne, chladivo a žltá v nás vyvoláva radosť.

Podobne pôsobia aj tvary. Kým štvorec vyjadruje pevnosť, nehynosť a obľubujú ho viacej muži mysliaci analyticky, kruh zase vyhľadávajú ženy, pretože symbolizuje lásku, nehu a porozumenie. Zároveň kruh znázorňuje celistvosť a nekonečno. Taká špirála tvorí cestu a dokonca je zaujímavé, akým smerom sa točí. Ak je to vpravo, predstavuje rozvoj, napredovanie. Doľava odstraňuje staré zažité a nepotrebné veci.

Práve som si prelistovala svojim zošitom a je v ňom pár kvietkov. Tie sú symbolom jari a kolobehu života. A tiež to o mne veľa vypovedá. Sedí to na mňa presne, čo tým dávam von a čo sa ku mne z toho vracia.

Tvary a farby na nás pôsobia neviditeľnou silou. Podobne ako gravitácia. Neregistrujeme ju vedome, nevidíme ju, no predsa tu je. Podobne aj farby v nás vyvolávajú pocity a či chceme, alebo nie, formujú naše vnútro, naše postoje a reakcie na určité veci. Nedeje sa to hneď, je tam určitá inkubačná doba. A to je aj dobré, aspoň nemusíme zažiť šok z veľkej zmeny. :-)

Kto ma pozná, vie, že som strašný skeptik. Všetko potrebujem mať podložené faktami. Asi aj preto som na úvod vložila faktické okienko. A teraz by som sa rada podelila o radosť, ktorú mi spravila táto úžasná pestrofarebná mandalka.

Mandala a jej vplyv

Priznám sa, že z času na čas som zablúdila do sveta mandál, ale skôr ako umelec. Väčšina z nich mi prišla fádna a môj pocit bol skôr negatívny. Ale nemal byť. Možno som náročná, ale ak sa rozhodnem si doma zavesiť nejaký obraz (nejde len o mandalu), chcem, aby vyjadroval radosť, pokoj, harmóniu. Jednoducho povedané, musí sa mi to páčiť.

Takto som sa koncom roka 2018 dostala k svojej mandalke. Náhodne. Aj keď neverím na náhody. Ale mojim zámerom nebolo hľadať alebo vlastniť nejakú mandalu. Proste len prišla. A je nádherná. Naozaj nádherná. Namaľovala mi ju Renátka, ktorú som našla na Sashe.

Napriek tomu, že som si musela na ňu počkať a priznám sa, trošku som sa bála, že nebude taká pekná ako na fotkách, opak bol pravdou. Fotorafia nevie zachytiť tú krásu.

Je plná pestrých farieb, ktoré do seba pekne zapadajú. Farby sú sýte napriek tomu, že sú na hodvábe. A verte, či nie, naozaj cítim pri pohľade na ňu radosť. A hoci o mandalách nemám veľa informácií, ako celok to na mňa pôsobí veľmi harmonicky. Tým, že všetko je krásne pravidelné, tak to vo mne vyvoláva pokoj.

V popise Renátky som sa dozvedela o svojej mandalke viac. Ale aj bez toho vo mne vyvoláva pozitívne pocity. Teším sa z nej a nechcem ju vrátiť. Renátka má naozaj veľký talent, cit a jej práca je precízna. To sa dnes naozaj cení.

Keď som sa dostala na jej stránku, chcela som skôr špeciálne zameranú mandalku na veľa vecí, ktoré som chcela dať vo svojom živote na poriadok. Ale po vymenení si niekoľkých správ mi bolo odporučené si radšej vybrať niečo, čo si ma samo pritiahne. A bolo to ťažké. Takmer každá mandala mala niečo, čo ma očarilo a nevedela som z nej odtrhnúť oči. Len čo by som robila s toľkými mandalami? Vybrala som potom asi 20 favoritov a postupne vylučovala. Horšie bolo, že občas mi prišlo ľúto, že niektorú som vylúčila a vrátila som ju späť do hry. Napokon ale vyhrala tá, vďaka ktorej som sa na stránku Renátky dostala. A neľutujem.

Či funguje, neviem ešte posúdiť. Viem ale s istotou povedať, že mi robí veľkú radosť a je fakt krásna.

Viac o mojej mandalke

Viac o ostatných mandalách Renátky

A na záver odkaz pre pani Renátku

Ešte raz srdečná vďaka za mandalku. Je naozaj nádherná. Cítiť z nej, že Vaša práca je aj Vašou veľkou záľubou. Máte talent a aj z rozhovoru s Vami, hoci len cez správy, cítiť, že ste veľmi dobrý a pozitívny človek. Držím Vám palce, nech Vám toto tvorenie vydrží čo najdlhšie a stále sa vyvíja, a nech je veľa ľudí, ktorým urobíte minimálne takú radosť, akú ste mandalkou urobili mne. Ďakujem.

—————

Späť