Kto prijíma život ako zázrak, tak ho aj zázračne prežíva...


Z IT sveta do sveta koučingu

30.06.2019 07:56

Tento článok bude trochu iný ako tie, ktoré poznáte. Bude tak trochu o mne. Urobila som vo svojom živote výraznú (veľmi pozitívnu) zmenu a rada by som sa s vami o ňu podelila.

Väčšina z vás (ak nie aj všetci) ma poznajú ako osobu, ktorá síce vyštudovala webový dizajn, ale venovala sa webu z tej technickej stránky. Neboli to 0 a 1, ako si niektorí mysleli, ani som neskladala počítače, hoci známi si pýtali aj takéto rady. Jednoducho povedané, sedela som za kompom a skladala html puzzle, aby webová stránka bola funkčná. Fajn práca, nemôžem sa sťažovať. Veď som sa jej venovala 10 rokov. Ale moja vášeň pre web začala upadať.

Okrem toho aj v súkromnom živote sa udiali veci, ktoré ma prinútili premýšľať. Premýšľať o tom, prečo robíme tie isté rozhodnutia, len v ružovom. Prečo sa niekedy točíme v kruhu a nevieme z neho vystúpiť, aj keď veľmi chceme. Ale tiež o tom, či je možné pozbierať sa zo samého dna vlastnej existencie a vzlietnuť plná sily do výšok, z ktorých sa môže zakrútiť hlava.

Otvorená spoveď

V druhej polovici septembra mi bola diagnostikovaná stredne ťažká depresia po tom, ako som sa rozišla so svojim bývalým. Dôvod? Chlapec bol závislý od alkoholu a drôg a ja som sa ho snažila z tých sr*čiek dostať. Na úkor vlastného zdravia. Takto som si zarobila na štockholmský syndróm (choroba, kde sa obeť zastáva tyrana), ale aj syndróm týranej ženy. (Veľmi dlhý príbeh.)

Psychológ mi odporučil návštevu psychiatra a dosť silné lieky. Keďže som nezvykla zjesť ani Paralen, bolo to pre mňa nemysliteľné a rozhodla som sa urobiť niečo iné pre seba. Vzoprela som sa celej negatívnej a ťažkej situácii a začala som bojovať. Bojovať o holý život.

Moje prvé kroky viedli na hypnoterapiu. V priebehu mesiaca sa depresie úplne vytratili a ja som sa naučila pracovať so svojim podvedomím. Vedela som sa znova usmievať a prijala som minulosť so všetkým bolestivým, čo v nej bolo.

Len pre informáciu, depresia sa bežne lieči približne dva roky. Ja som sa jej dokázala zbaviť za 3 mesiace. (2 mesiace psychológ, 1 sedenie na hypnoterapii, kde účinok sa dostavil do mesiaca.) Prečo mi to išlo tak rýchlo, popíšem nižšie.

Som hrdá na seba

Neostalo však len pri liečbe mňa samej. Začala som sa vzdelávať viac a viac v tejto oblasti od psychológie, cez hypnoterapiu, NLP (neuro-lingvistické programovanie) až po koučing (spôsob podpory rozvoja schopností a zručností). Začala som poznávať svoju myseľ, myslenie a prežívanie. Začala som riešiť veci z minulosti, ktoré ma trápili, hoci som si to vôbec neuvedomovala. Pracovala som na sebe a "programy", ktoré sa dostali do mojej hlavy za celé tie roky, som začala postupne meniť. Rýchlo a efektívne.

Na tejto ceste mi okrem certifikácie z hypnoterapie výrazne pomohlo NLP. Ide o uvedomenie si vzorca správania, jeho pochopenie a zmenenie, prípadne zmazanie. V podstate viem o všetkom, čo sa udialo, ale k tým udalostiam sa neviaže už žiadna emócia. Je to akoby ste len pozerali film. Úžasné na tom je to, že sa to dá použiť na čokoľvek.

Keď už rozpoznáte vzorce správania svojich rozhodnutí, viete s nimi pracovať. A čím viac to skúšate, tým vám to ide lepšie. Dnes viem problémy, ktoré som inokedy riešila niekoľko týždňov či mesiacov, upratať v priebehu niekoľkých minút. Aby som mohla ľuďom pomáhať, posúvala som sa ďalej po svojej ceste za cieľom. A keďže to, kým budem môcť ľuďom pomáhať aj ako psychológ, potrvá ešte nejaký ten rok, rozhodla som sa pre koučing.

Čo je to koučing?

Koučing je jedna skvelá vec. Som z nej nadšená a budete aj vy. Koučing sa vyliahol z psychológie a obšmieta sa aj okolo NLP. Ale nie je to o tom, že prídeš sa koučom a on ti dá návod na lepší život. Práve naopak.

A tu je tá úžasná vec. Kouč ti ukáže, aký obrovský potenciál sa v tebe skrýva. Pomáha ti objaviť to, čo môžeš urobiť preto, aby si sa k svojmu cieľu dopracoval. A čo je na tom to najlepšie, že na všetko prídeš úplne sám. A toto poznanie je akýsi silný hnací motor.

Asi sa teraz pýtaš, ako to celé funguje. Jednoducho povedané, my odpovede poznáme dávno. Vieme, čo máme urobiť, ako to urobiť, aj kedy. Ale naše vedomie to ešte nevie. Tieto informácie sa nachádzajú v našom podvedomí. A aby sa tieto informácie dostali do vedomia, prichádza na scénu kouč.

Koučovací rozhovor je veľmi efektívny. Nedostaneš žiadne rady, ani odporúčania. Sadne si k tebe skvelý poslucháč a dostaneš veľmi špecifické otázky, ktoré ťa privedú k tomu, aby si sa na veci pozrel(a) z iného uhla pohľadu. Riešenia sa zrodia v tvojej hlave a ty odchádzaš šťastný so silnou motiváciou.

Na čo všetko koučing funguje?

Úprimne, ja by som povedala na všetko. Počas môjho tréningu som sa okrem koučovania dozvedela o sebe množstvo vecí a našla návody na vlastný život, ako aj dlaždice na cestu za svojimi cieľmi. Viem presne, čo chcem, aj to, ako to dosiahnem.

Koučing pomáha pri rozhodovaní sa. Pomáha hľadaní cieľa, motivácie, pri hľadaní krokov, ktoré urobiť, aby ste sa dostali tam, kde chcete. Vďaka koučingu viete prestať fajčiť, ale aj prejedať sa. Získate motiváciu a návod na cvičenie, behanie, zlepšíte si medziľudské vzťahy, ale hlavne spoznáte seba.

Čo mám robiť, ak chcem kouča?

Viem, že ti tieto veci znejú perfektne a chceš ich zažiť. Stačí, keď mi napíšeš na coach.samcova@gmail.com. Pripoj aj svoje telefónne číslo, nech sa rýchlejšie dohodneme na stretnutí.

Zatiaľ nemám svoju kanceláriu (od 1. 9. 2019 ma nájdete na Karloveskej 6C v budove Allianzu), ale môžeme sa stretnúť na mieste, kde sa cítiš fajn ty. Počasie počas leta nám praje, takže si môžeme sadnúť na terasku ku kávičke a pozrieť sa na to, ako si splníš svoj sen. Viac informácií nájdeš na www.samcova.sk

Ak sa na koučing prihlásiš do 31. 8. 2019, dostaneš zľavu 10 % za sedenie. 

—————

Späť